Kokenut Juho Väinälä Tervareista Dynamoon29.07.2019
KaDyn uusin sopimuspelaaja on Tervarien ja Sievi FS:n riveistä tuttu kasvo, Juho Väinälä. Väinälä, 25, on pelannut Futsal-Liigassa kahdeksan kautta, joista kolme ensimmäistä Turun Pallokerhossa 2011–2014 ja sen jälkeen Oulun Tervareissa ja Sievi FS:ssä, jossa hän voitti Suomen mestaruuden kaudella 2016–17. KaDy-kannattajat muistavat kovalla asenteella kentällä taistelevan Väinälän eeppisestä kevään 2017 finaalisarjasta, jossa hän osui Monnarilla KaDyn verkkoon. Väinälä oli vuosina 2016 ja 2017 mukana Sievin joukkueessa UEFA Futsal Cupissa, joten hän tuo Dynamoon lisää kokemusta kovista kansainvälisistä peleistä. Tervareissa Väinälä pelasi neljä kautta, joista kauden 2017–18 Futsal-Ykkösessä. Viime kaudella Väinälä oli pelaamisen ohella Tervarien valmennustiimissä, mutta joukkue putosi takaisin Ykköseen. Futsal-Liigan pelaajien parhaimmistoon kuuluvalla Väinälällä ei vielä ole vyöllään maaotteluita, mutta mies on ollut jo TPK-aikanaan (2013) mukana Mićo Martićin maajoukkue-ehdokasleirillä.
“Opiskeluni eivät enää vaadi läsnäoloa Oulussa, joten maiseman vaihtaminen oli mahdollista. Koin, että KaDyssa on hyvät puitteet harjoitella ammattimaisesti ja kehittyä pelaajana, joten päätin hakeutua tänne”, Väinälä toteaa. “Haluan kehittyä pelaajana kaikilla pelin osa-alueilla. Aluksi varsinkin taktisesti on lyhyessä ajassa opittava paljon. Kun harjoittelemme laadukkaasti ja keskittyneesti, niin voimme saavuttaa hyvän tuloksen Mestarien Liigassa ja kotimaan Futsal-Liigassa”, tulokas päättää.
KaDyn päävalmentaja Vasko Vujović on tyytyväinen seuran uuteen hankintaan: “Väinälä on ihanteellinen pelaaja tällaiseen joukkueeseen, jolla on hyökkäys- ja puolustusfilosofia. Hän liikkuu pallottomana hyvin luoden tilaa hyökkäysvariaatioille.” “Lisäksi hän antaa harjoituksissa kaikkensa joka minuutti. Hänellä on ajatus mukana pelissä ja soturin luonne. En yllättyisi, jos hänen nimensä löytyisi lähitulevaisuudessa maajoukkueen rosterista”, montenegrolaisluotsi päättää. Lämpimästi tervetuloa Jyväskylään ja Dynamoon, Juho! |
29.07.2019 | Kokenut Juho Väinälä Tervareista Dynamoon |
26.07.2019 | Markus Rautiainen palaa KaDyyn! |
25.07.2019 | Lassi Lintula siirtyy KaDyyn! |
23.07.2019 | Newton Jr. jatkaa Dynamossa - sopimus mallia 1 + 1 v.! |
22.07.2019 | Maalivahtiuutisia: Laitinen ja Heikkilä jatkavat, Petteri Lehtinen liittyy KaDyyn |
20.07.2019 | Jesse Kalliokoski KaDyn valmennustiimiin, Sergei Korsunov ja Mikko Kytölä jatkavat punamustissa |
05.07.2019 | Varmistus: Jukka Kytölä tulevalla kaudella Serie A:ssa! |
04.07.2019 | KaDyn Champions League-pelit alkavat Virossa |
02.07.2019 | Juha-Matti Savolainen siirtyy Kroatiaan |
02.07.2019 | KaDy etsii joukkueenjohtajaa miesten edustusjoukkueella |
Siirry arkistoon » |